Wykorzystując kolektory słoneczne produkujemy energię za darmo. Jednak co jakiś czas instalacji solarnej potrzebny jest serwis, ponieważ jak każde inne urządzenie także i ona może ulec awarii.
Serwis kolektorów słonecznych jest niezbędną czynnością, która zapewnia prawidłową pracę instalacji. Urządzenia, szczególnie te które znajdują się na zewnątrz, stale narażone są na zmienne warunki atmosferyczne – w okresie letnim jest to wysoka temperatura oraz promieniowanie UV, w okresie zimowym natomiast jest to niska temperatura i oblodzenie. Stopniowa korozja połączeń, otulin i innych elementów skutkuje zagrożeniami takimi jak:
- wyciek nośnika ciepła,
- szybkie starzenie się nośnika ciepła,
- spadek ciśnienia w instalacji,
- zapowietrzenie instalacji,
- powstawanie rozszczelnień i dalsza korozja.
Ponadto warto nadmienić, że czynnik nośny (glikol) w niesprzyjających warunkach atmosferycznych jest poddawany nienaturalnie dużym ciśnieniom i wahaniom temperatury, co powoduje jego szybkie zużywanie. Efektem tych niesprzyjających czynników jest znaczny spadek sprawności całej instalacji lub wręcz jej uszkodzenie.
W celu zapobiegania awariom wykonuje się serwis instalacji.
Kiedy jest potrzebny serwis?
Instalację najlepiej serwisować po okresie zimy, gdzie niskie temperatury i opady mogły poczynić szkody w instalacji, oraz na jesieni, po zakończeniu okresu letniego, ponieważ instalacja była wtedy poddawana najgorszym warunkom środowiskowym podczas swojej pracy. W przypadku długo nieserwisowanej instalacji lub gdy zauważymy znaczny spadek sprawności cieplnej instalacji, należy niezwłocznie dokonać przeglądu i serwisu celem przywrócenia poprawnej pracy układu.
Jak wygląda serwis?
Serwisu dokonują doświadczeni i profesjonalnie przeszkoleni specjaliści. Dokonają oni niezbędnych przeglądów, napraw i w razie konieczności wymian uszkodzonych elementów.
Dla zapewnienia właściwego funkcjonowania instalacji przy pełnych parametrach użytkowych konieczne jest okresowe wykonanie kontroli:
- Ciśnienia w instalacji
- Różnicy temperatury między wyjściem cieczy w obwodzie i jej powrotem do kolektora Działania pompy
- Odgłosów towarzyszące pracy instalacji,
- Zanieczyszczenia szyb kolektora,
- Stężenia środka zapobiegającego zamarzaniu: sprawdzać zawartość procentową glikolu w roztworze co 2 lata;
- Kwasowości roztworu środka zapobiegającego zamarzaniu: jeżeli pH tego roztworu obniży się < 6,6 (słabo kwaśny), należy wymienić roztwór wody / glikolu;
- Anody zapobiegającej korozji w zasobniku: okresowo sprawdzać czy nie została zużyta.
Zgodnie z zaleceniami producentów kolektorów słonecznych przegląd instalacji solarnej należy wykonywać corocznie (w najgorszym przypadku nie dłużej niż raz na 2 lata). Przeglądów powinna dokonywać osoba z odpowiednimi uprawnieniami.
Dodatkowo raz na 5 lat należy pamiętać o wymianie płynu solarnego.
Przykładowe objawy awarii instalacji solarnej i prawdopodobne przyczyny:
– ciśnienie poniżej 1 bar (nieszczelna instalacja),
– nienagrzewanie zasobnika w największe upały (zapowietrzenie instalacji, zbyt duży przepływ),
– zasilanie instalacji cieplejsze od powrotu (zapowietrzenie instalacji, awaria pompy obiegowej),
– sterownik nie załącza pompy obiegowej (awaria sterownika lub awaria pompy),
– płyn solarny ma kolor brązowy (przepalony płyn solarny nadający się do wymiany).
Firma AdMat-Eko zajmuje się serwisem instalacji:
– pomp ciepła,
Serwis urządzeń obejmuje okres gwarancyjny, a także pogwarancyjny. W trosce o prawidłowe funkcjonowanie instalowanych urządzeń gwarantujemy naszym klientom:
– pierwsze uruchomienia,
– okresowe przeglądy,
– naprawy,
– nadzór nad budowami indywidualnymi.
Czas oczekiwania na interwencje jest zawsze skracany do niezbędnego minimum. Dzięki posiadaniu wielu ekip serwisowych na terenie całej Polski działamy szybko i sprawnie. Zadowolenie Klienta jest naszym celem nadrzędnym.
Posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria, do łatwego napełniania, płukania i odpowietrzania zamkniętych systemów grzewczych, części serwisowe do układów solarnych, płyny solarne, itp.